/>


Kalkulator WHR

Zamknij
WHR (ang. Waist to Hip Ratio) - Stosunek Obwodu Talii do Bioder to wskaźnik, pozwalający ocenić rozmieszczenie tłuszczu w organizmie u osób z nadwagą.

WHR - jest współczynnikiem powstałym przez podzielenie obwodu talii przez obwód bioder (pomiary dokonywane w dowolnej jednostce miar). WHR stanowi wskaźnik dystrybucji tkanki tłuszczowej w ciele człowieka i jest wyznacznikiem określającym rodzaj sylwetki ciała (sylwetka w kształcie gruszki bądź jabłka) oraz typ otyłości (otyłość brzuszna bądź pośladkowo-udowa). Aby sprawdzić czy występuje otyłość i jeśli tak to jaki typ otyłości występuje u osoby z nadwagą należy określić wartość wskaźnika WHR (Waist/Hip Ratio), który jest stosunkiem obwodu talii do bioder.

Według niektórych psychologów WHR jest miarodajnym, liczbowym wskaźnikiem atrakcyjności fizycznej kobiet w oczach mężczyzn. W większości kultur za najbardziej atrakcyjny uważany jest kobiecy kształt o WHR = 0,7. Ma być to powiązane podświadomym ocenianiem potencjału płodności kobiety przez mężczyznę, gdyż kobiety o szerokiej miednicy znacznie łatwiej przechodzą ciążę i poród.

Często wystarczy określić wyłącznie obwód talii. Wartość pomiaru powyżej 88 cm u kobiet i 102 cm u mężczyzn sugeruje otyłość brzuszną i zaleca się zastosowanie kuracji odchudzającej. Jest to wyznacznik dość ogólny i nie do końca precyzyjny.

Jak przeprowadzić dokładne pomiary:

obwodu talii:

- u pań dokonuje się w połowie odległości pomiędzy dolnym brzegiem łuku żebrowego a górnym brzegiem talerza kości biodrowej,

- u panów pomiaru dokonuje się na poziomie pępka.

obwodu bioder:

- u pań pomiaru dokonuje się w miejscu największego obwodu bioder,

- u panów pomiaru dokonuje się na poziomie górnego końca kości udowej.

Kalkulator WHR - wkaźnik rozmieszczenia tłuszczu Otyłość ogólnie dzielimy na dwa główne typy:

- typu jabłkowego (otyłość brzuszna, wisceralna, androidalna) - spotykana częściej u mężczyzn i kobiet po menopauzie. Znacznie groźniejsza dla zdrowia, gdyż zwiększa się ryzyko wielu chorób, m.in. chorób układu krążenia, nadciśnienia i cukrzycy typu II,

- typu gruszkowego (otyłość pośladkowo-udowa, obwodowa, ginoidalna) - spotykana częściej u kobiet, z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicy bioder i ud, mniej ryzykowna jeśli chodzi o ryzyko chorób.

Różnice częstości występowania powyższych typów otyłości, w zależności od płci, wynikają z różnego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej uwarunkowanego czynnikami hormonalnymi i genetycznymi. Wskaźnik WHR nie jest adekwatny u kobiet w ciąży.

Interpretacja wyników:

Dla kobiet

- WHR więcej niż 0,8 świadczy o otyłości androidalnej (jabłko)
- WHR mniej niż 0,8 świadczy o otyłości ginoidalnej (gruszka)

Dla mężczyzn

- WHR więcej niż 1 świadczy o otyłości androidalnej (jabłko)
- WHR mniej niż 1 świadczy o otyłości ginoidalnej (gruszka)

Do obliczenia wskaźnika WHR możesz wykorzystać nasz kalkulator.

Jestem

Mam cm w talii

Mam cm w biodrach